15 paź2012

Place zabaw bez barier

Dodane przez Redakcja KSSN

W polskich miastach brakuje miejsc przeznaczonych i przystosowanych do aktywności osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dzieci. Powinniśmy jednak pamiętać, że przyzwolenie na zabawę, poczucie przynależności do grupy oraz posiadanie przyjaciół okazują się być kluczowe w procesie inkluzji czyli akceptacji i włączenia dzieci niepełnosprawnych do społeczeństwa.

Dziecko niepełnosprawne ma takie same potrzeby jak zdrowe. Pragnie miłości, kontaktu z rówieśnikami i przede wszystkim radości poprzez zabawę. Świat ludzi pełnosprawnych jest naturalnym otoczeniem, w którym wcześniej czy później dziecko niepełnosprawne musi odnaleźć swoje miejsce. Szansę na przebywanie w takim środowisku stwarza właśnie wczesna integracja.

plac zabaw bez barier na zdjęciu wózek inwalidzki

Niestety miejsc gdzie takie dzieci mogą rozwijać i bawić się wśród rówieśników, a także zdrowych dzieci nie ma w naszych miastach za wiele. Co więcej obecnie na rynku dominują oferty placów zabaw przystosowanych przede wszystkim pod kątem zaspokajania potrzeb dzieci zdrowych. Ofert oraz bezpiecznych placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych brakuje, a  przecież takie miejsca mogą być doskonałą alternatywną do spędzania radosnego czasu z dzieckiem. Powodem takiego zaniedbania może być brak wiedzy jak przygotować taki plac zabaw oraz na jakie elementy i aspekty należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując tego typu projekt.

plac zabaw z góry

Dobry projekt, to bezpieczny plac zabaw

Mówiąc o budowie placu zabaw z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych oraz rekreacji, zwłaszcza przeznaczonego do korzystania przez osoby niepełnosprawne, nie można zapominać o konieczności wprowadzania takich urządzeń, które pochodzą od producentów posiadających odpowiednie atesty czy certyfikaty (szczególne wymogi w tym zakresie nakładają przepisy wydane przez ministra właściwego do spraw edukacji narodowej). W tym miejscu nie chodzi tylko o zainstalowanie urządzeń posiadających urzędowe potwierdzenie ich bezpieczeństwa (atest, certyfikat), ale także rozmieszczenie ich z zachowaniem bezpiecznej odległości, a ponadto odpowiednie przygotowanie terenu, czy podłoża.

Projekt stworzony z wyobraźnią powinien uwzględniać wiele czynników. Najważniejszym będzie jednak bezpieczeństwo. Ten czynnik reguluje wiele zewnętrznych przepisów prawa budowlanego i Polskich Norm. Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa należy do właścicieli placów zabaw. Co więcej, szkoły i placówki podlegające Ministerstwu Edukacji i Nauki mają obowiązek nabywać tylko produkty posiadające certyfikat (zgodnie z rozporządzeniem z dn. 31.12.2002 Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69).

Dlatego jednym z najważniejszych etapów jest opracowanie profesjonalnego projektu placu zabaw z uwzględnieniem wszelkich przepisów prawnych, norm bezpieczeństwa i przede wszystkim potrzeb dzieci i młodzieży.

Co zatem jest podstawą do stworzenia takiego placu zabaw?

Przede wszystkim chęci i znalezienie źródeł finansowania. Szczególnie bogatą ofertę pomocową w tego typu inwestycjach przedstawia firma Terra®, wyłączny dystrybutor małej architektury miejskiej, a w szczególności placów zabaw hiszpańskiej firmy Benito.

Plac zabaw firmy Benito zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania, które sprawiają że zabawa jest dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza, co w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Oferowane place zabaw wykonane są z najlepszych surowców dostępnych na rynku, które gwarantują wysoką jakość i wytrzymałość. Są również przyjazne dla środowiska naturalnego.

Place zabaw i sprzęt sportowy polskiego dystrybutora wytworzone są według rygorystycznych parametrów bezpieczeństwa i w zgodności z obowiązującymi normami. Wszystkie elementy są certyfikowane przez TUV Product Service zgodnie z normą Europejską UNE EN 1176-2008.

Pamiętajmy, że plac zabaw jest często „trudnym’’ miejscem nawet dla w pełni sprawnego dziecka, które za wszelką cenę próbuje dołączyć do zabawy i stać się częścią grupy. Dla dzieci niepełnosprawnych fakt ten jest tak samo istotny. Poczucie włączenia, akceptacji i  szacunku szczególnie w grupie rówieśniczej jest mu bardzo potrzebne.

Dlaczego więc dzieci niepełnosprawne powinny spędzać czas w domu, zamiast na świeżym powietrzu wśród rówieśników? Zadbajmy więc o to aby w naszych miastach czuły się bezpiecznie, a ich radość niebyła ograniczona.

Przecież wszystkie dzieci powinny mieć szansę na przebywanie w miejscach, gdzie czują się akceptowane i jako część społeczeństwa, bez względu na to, czy są sprawne czy nie. Ułatwić dziecięcą inkluzję mogłyby odpowiednio przystosowane place zabaw i tereny rekreacyjne. Dzieci powinny mieć możliwość dokonywania świadomych wyborów, zdobywać doświadczenie, a dorośli nie powinni im tego ograniczać.

Więcej informacji na www.terra-pl.eu

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *