Czasopismo K.S.S.N.         


Krakowski Semestralnik Studentów Niepełnosprawnych


KSSN

Strona główna

Aktualności

Archiwum informacji

KSSN online

Semestralnik

Numery archiwalne

Menu

Redakcja

Kontakt

Współpraca

Patronat medialny

Twórcy K.S.S.N.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych przeszkoli studentów i pracowników AGH

W grudniu klub studencki Zaścianek stał się miejscem pilotażowego szkolenia z zakresu zwiększania dostępności uczelni wyższej dla osób niepełnosprawnych, organizowanego przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

Przedsięwzięcie którego uczestnikami byli przedstawiciele Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH było pierwszym z planowanego w dłuższej perspektywie cyklu. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych o dostępnych w środowisku uczelni wyższej metodach i narzędziach pomocy osobom z niepełnosprawnością. Adresatami będą osoby tworzące jednostki organizacyjne w strukturze AGH. Dotyczy to zarówno studentów, pracowników mających bezpośredni kontakt ze studentami jak i tych osób, które odpowiadają za warunki infrastrukturalne procesu kształcenia.

Od teorii do praktyki
Program merytoryczny zakłada dużą elastyczności w zależności od potrzeb grupy docelowej. W szkoleniu URSS trenerzy skupili się na przekazaniu niezbędnego minimum wiedzy teoretycznej na temat dostępnych instytucjonalnych form wsparcia. Uczestnicy poznali także ramy formalnoprawne kształcenia osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów Regulaminowych AGH, na których brzmienie URSS wywiera realny wpływ. Informacje te nabierają dużego znaczenia w kontekście ostatniej nowelizacji Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, która nakłada na uczelnie obowiązek dostosowania programu kształcenia do potrzeb studentów z niepełnosprawnością.

Przede wszystkim nie szkodzić
Głównym elementem szkolenia były zajęcia warsztatowe w czasie uczestnicy przełamywali mity, stereotypy i obawy utrudniające kontakt z osobą niepełnosprawną. Dzięki ćwiczeniom praktycznym każdy mógł poczuć na własnej skórze z jakimi barierami na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne. Do dyspozycji uczestników były m.in. symulatory wad wzroku, powiększalniki tekstu używane przez osoby słabowidzące, sprzęt ułatwiający czynności życia codziennego. Do zadań należało m.in. nawiązanie skutecznego kontaktu z osobą niesłyszącą i uzyskanie od niej konkretnej informacji zwrotnej.
W dalszej części przedstawione zostały podstawowe zasady, których należy przestrzegać aby w bezpieczny i skuteczny sposób udzielać niezbędnej pomocy osobom z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu. Uczestnicy nauczyli się m.in. jak sprawie asystować przy pokonywaniu schodów i krawężników osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, pomocy osobie nie(do)widzącej przy załatwianiu spraw w banku, komunikacji miejskiej i restauracji.

Plany na przyszłość
W obliczu stale rosnącego udziału wśród studentów i doktorantów AGH osób niepełnosprawnych bardzo ważne staje się posiadanie dostosowanej infrastruktury i wykwalifikowanej kadry, która zagwarantuje pełny dostęp do oferty dydaktycznej uczelni. Proces ten powinien być wspierany przez systematyczne szkolenie pracowników i studentów uczelni. Mamy nadzieję, że będzie to skutkowało zmniejszeniem obaw i wzrostem świadomości, a w efekcie większym zainteresowaniem i zaangażowaniem w sprawy osób niepełnosprawnych.

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wszystkie osoby zainteresowane szkoleniem z zakresu zwiększania dostępności proszone są o kontakt mailowy lub telefoniczny z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych AGH.

Osoba odpowiedzialna:
Anna Lulek
Tel.: 12 622 26 04
Email: lulek@agh.edu.pl




 


 







Opracowanie i treść © Paweł Sarzała